Strony

poniedziałek, 21 sierpnia 2017

ZIOŁA W OGRODZIE - jednoroczne

zioła
Mój ziołowy ogródek powstał z przypadku. Zakupione w doniczce oregano, kiedy przeszło w fazę zasychania i zamierania, po prostu wkopałam do ogrodu.  Dzisiaj mam już kilka rozmnożonych krzaczków. Potem przyszła kolej na szałwię, tymianek, rozmaryn itp. itd.
Najlepiej sprawdzają się ziółka zakupione w doniczkach!!! Cena takiej doniczki nie jest powalająca, kształtuje się w cenie 4 - 5 złotych, a sadzonek mamy całą masę!!!
Z jednej  zakupionej doniczki szałwii na przykład, mam dzisiaj chyba ze 20 krzaczków. Rozmnażam ją przez odrosty, których każda roślinka wytwarza cały ogrom.
Z ziół jednorocznych wysiewam jedynie cząber, koperek i pietruszkę, szczególnie karbowaną. Pietruszkę pikuję, a to dlatego, że wtedy rozrasta się wspaniale, a jej karbowane listki  pięknie wyglądają, nawet na kwiatowych rabatkach.
Zioła jednoroczne, które warto mieć w swoim przydomowym ogródku:
Czosnek - należy do tej samej rodziny co cebulaW kuchni, należy używać z umiarem ze względu na  nieprzyjemny zapach, który łagodzi spożycie pietruszki lub kardamonu. Właściwie bez czosnku, a szczególnie bez cebuli nie ma potraw. 
Zarówno czosnek jak i cebula, zawierają trochę żelaza i są łagodnymi antybiotykami. Czosnek obniża ciśnienie krwi, chroni przed przeziębieniami. Działa odkażająco, łagodzi bóle zębów i ucha.  Stosuje się go do ochrony roślin w ogrodzie. Z cebuli robi się syropy na kaszel. Bardzo sprawdza się mrożenie zarówno czosnku i cebuli. W magii czosnek działa ochronnie, szczególnie  dobrze chroni przed... wampirami. Spalanie czosnku przy wymawianiu życzenia przyśpiesza jego spełnienie. Chroni przed niebezpieczeństwami w podróży i przed złą pogodą.

Bazylia jest rośliną jednoroczną. I w tym akurat wypadku, kupuję doniczkę z bazylią i pikuję roślinki / sadzonki na zagonik. Nadaje się szczególnie do sałatek z pomidorów i zup pomidorowych. Pięknie pachnie!!! Raczej nie wysiewa się sama. Mnie przynajmniej samoistnie się nie wysiała. Jest wrażliwa na przymrozki. Zbyt wcześnie przepikowana do ogrodu, niestety przymarza. 
Wykorzystywana jest również w magii ochronnej i miłosnej. Pomaga osiągnąć bogactwo (listki bazylii należy nosić w portfelu). Uzdrawia znajomości, dodaje odwagi, zwiększa płodność.  Działa pobudzająco, stosowana jest więc, jako afrodyzjak.  Daje dobre zdrowie i płodność. 

Cząber - jest również rośliną jednoroczną. Wysiewam go w maju bezpośrednio do gruntu. Nie wymaga szczególnych zabiegów. Świetnie komponuje z daniami z fasoli i ziemniaków. Dodaje się go również do tłustych potraw. 
Ma bardzo silny i przyjemny aromat. Nadaje się do suszenia; szczelnie zamknięty zachowuje aromat. Pobudza trawienie, działa moczopędnie i... wiatropędnie. Posiada również właściwości bakteriobójcze, przeciwzapalne, przeciw-robaczycowe, rozkurczowe, zwalnia bowiem napięcie mięśni gładkich. Działa również uspokajająco.

Kolejną rośliną jednoroczną jest koperek. Usadowiony w dobrym miejscu, sam się wysiewa. Bez koperku, nie mogą się obejść ogórki kwaszone i konserwowe.
Nieoceniony aromat, doskonałe walory smakowe!!!  Jest bogaty w sole mineralne, wapń, żelazo, fosfor i witaminy, takie jak: D, E, K, B1, B2, B6, B12, A oraz witaminę C. Wpływa korzystnie na trawienie, delikatnie obniża ciśnienie krwi. Podobno wzmacnia wydzielanie pokarmu u matek karmiących. Koperek dodaje się właściwie do wszystkiego!!! Można go suszyć, zasalać i zamrażać. 

Ogórecznik lekarski jest rośliną jednoroczną, która w sprzyjających warunkach potrafi się sama wysiewać. Pachnie świeżymi ogórkami. Ma właściwości moczopędne, przeciwzapalne, uspokajające i bakteriobójcze. Używany jest do sałatek: kwiatki i młode jeszcze nie owłosione listki. Dodawane są do konserwowania ogórków.  W magii stosuje się go na odwagę i odpędzanie ciemnych mocy.



Pietruszka jest rośliną dwuletnią. Uprawiana jest jako warzywo. Jadalny jest zarówno korzeń jak i natka. Natka zawiera dużo witaminy A, żelaza i witaminy C. Posiada właściwości moczopędne. Pobudza wydzielanie śliny i soku żołądkowego. Ułatwia trawienie i przyswajanie pokarmu.
Jest szczególnie ceniona ze względu na walory smakowe. Pietruszka karbowana doskonale ozdabia wszelkie sałatki. 



Kolendra należy również do ziół jednorocznych. Mnie osobiście, ta roślina nie przypadła do gustu. Nie odpowiada mi jej smak. Jest zbyt mydlany. Moja córka natomiast za nią przepada. 
Jest stosowana w kuchni, ale posiada również właściwości lecznicze. Pomaga na niestrawność i w walce z pasożytami jelitowymi. Zwiększa apetyt. Ma działanie oczyszczające. Nasiona kolendry stosowane są jako afrodyzjak dla kobiet, ponieważ podobno działają euforycznie.


Do roślin jednorocznych zaliczyć możemy również majeranek, z racji tego, że jest wrażliwy na przymrozki. U mnie w ogrodzie, majeranek dzielnie trzyma się już od wielu lat. Zdążyłam go rozmnożyć. I w tym wypadku, pierwszy okaz został zakupiony w doniczce i przepikowany do ogródka. Ma bardzo przyjemny aromat. Stosowany jest jako przyprawa, szczególnie do dań ciężko strawnych; do fasoli, tłustych mięs. Nie może się bez niego obejść żurek, biały  i czerwony barszcz. Reguluje trawienie, pomaga przy chorobach układu pokarmowego.  Stosuje się go przy astmie, bezsenności, migrenie, kurczach, zapaleniach tętnic, zapaleniach przewodu pokarmowego i niedrożności nosa. Zawiera spore ilości witaminy P. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz